Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı Türk öykücülüğünün en ta­nınmış sanatçılarındandır. öykülerinde konu ve olay önemli yer tutmaz. "Çehov tarzı" denen durum-kesit öyküsünün temsil­cisidir. Kendine özgü şiirsel bir anlatımı vardır. İstanbul öykücüsü olarak tanınmıştır, öykülerin­de İstanbul'u denizi, kıyıları, balıkçıları, kenar ma­halleri ve doğasıyla işlemiştir. İstanbul'un değişik yerlerinde; kalabalıklar içinde, köprü altlarında, balıkçılar arasında; kısacası halkla birlikte yaşamış­tır. Kahramanlarının duygu, düşünce ve hayallerini verirken kendi bohem yaşamını, yalnızlığını anlat­mış, yaşama sevincini işlemiştir.

Öykülerinde çocukluk ve gençlik dönemi İzlenimlerini yaşatan Sait Faik'in, yalın bir dili vardır.

1906-1954 yıllan arasında yaşamıştır. İlk ve orta öğreni­mini Adapazarı'nda ve İstanbul Erkek Lisesi'nde tamam­lamıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ndeki eğitimi­ni yarıda bırakarak isviçre'ye ekonomi öğrenmeye gitmiştir. Bir süre Fransa'da da kaldıktan sonra Türkiye'ye geri dön­müştür. Azınlık okulunda öğretmenlik, zahire ticareti gibi işler­de bulunduktan sonra babasının geliri ile Burgaz Adası'ndaki köşklerinde yaşamıştır. (Bu köşk, şu anda Sait Faik Müzesi'dir.) Sait Fa­ik Abasıyanık'n basılan ilk yazısı Uçurtmalar'dır. Ona ün ka­zandıran hikayelerini Varlık dergisinde yayınlamıştır. Sait Fa­ik Abasıyanık, çok başarılı bir İstanbul hikayecisidir. Sait Fa­ik Abasıyanık Hikayelerine kendi sıkıntı ve avarelikleri ile birleşen kadere küskün insanları ko­nu edinmiştir. Ada ve deniz, balıkçılar, kırlar, hayvanlar hikâ­yelerinde büyük yer tutar.

Semaver, Sarnıç, Şahmerdan, Lüzumsuz Adam, Son Kuşlar, Havada Bulut, Havuz Başı, Alemdağda Var Bir Yılan, Mahalle Kahvesi, Az Şekerli ( öykü )

Medar-ı Maişet Motoru, Kayıp Aranıyor(roman ) Şimdi Sevişme Vakti ( şiir)

Önceki
Önceki Konu:
Samiha Ayverdi
Sonraki
Sonraki Konu:
Eylemde Yapı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğrafya Sitesi Tarih Sitesi Matematik Sorusu