1915 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Naki Tezel bir folklor araştırmacısıdır. Tezel 1940 yılında İstanbul Üniversi­tesi Hukuk Fakültesi'ni bitirmiş, ardından bazı nahiye ve ilçe­lerde kaymakamlık yapmıştır. Bir süre sonra Basın-Yayın Ge­nel Müdürlüğü ve Ticaret Bakanlığına bağlı dairelerde ça­lışmış, sonra da İş ve İşçi Bulma Kurumu' nda müdürlük yap­mıştır. 1960-1966 yılları arasında ise Sosyal Sigortalar Kuru­mu Müşaviri olarak görev yapmıştır. 1971 yılında emekli ola­rak memuriyet hayatına son noktayı koyan Tezel, 1980 yılın­da İstanbul'da vefat etmiştir. En çok ilgi gören eseri Türk Masalları adlı eseridir.

Naki Tezel Eserleri

Yazıları Yeni Türk, Halk Bilgisi Haberleri, Varlık, Türk Di­li, Hisar, Ulus gibi dergi ve gazetelerde yayınlanmıştır. Ayrıca Keloğlan Masalları, Köroğlu Masalı, Bilmeceler ve Mâniler, Çocuk Masalları, Türk Halk Bilmeceleri ve Türk Masalları gi­bi derleme ve inceleme eserleri vardır

Kategoriler:
Etiketler:
Önceki
Önceki Konu:
Tom Sawyer

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğrafya Sitesi Tarih Sitesi Matematik Sorusu