Yapıt, psikolojik bir romandır. Dostoyevski, bu roman­da insan ruhunun derinliklerine inmiştir. Olay, Rus­ya'nın bir taşra kentinde on dokuzuncu yüzyıl ortala­rında geçer.

Baba, Pavlovic Karamazov ahlaki düşünlükleri olan, bencil, zengin biridir. Zengin bîr kadınla evle­nir, bütün malını aldıktan sonra, onu terk eder. Kadın yoksulluk içinde ölür. Bu evlilikten Dimitri (Mitya ) adında bir oğlu olur. Evlendiği İkinci karı­sından da İvan ve Aleksi ( Alyoşa ) adında iki ço­cuğu olur. Bu kadın da, Karamozov'un çektirdiği acılara dayanamayıp çıldırır ve ölür. Subay olan Dimitri, günün birinde annesinden kalan mirası babasından alacağını düşünür. İvan, üniversiteyi bitirmiş, ünlü bir yazardır. İkinci karısından olan Smerdiyakov saralıdır. Kardeşlerin en İyisi Aieksi ( Alyoşa ) bir papazdır. Dimitri soylu bir kız olan Katerina İle nişanlanır. Annesinden kalan mirası isteyince babasıyla arası bozulur. Bir gece baba Karamazov öldürülünce, Dimitri suçlanır. Tutuklanır, ivan, cinayeti Smerdiyakov'un işlediğini bilmesine karşın, Dimitri'nin karısı Katerina'ya aşık olduğun­dan sesini çıkarmaz. Fakat vicdan azabına daya­namaz, beyin kanaması geçirir. Smerdİyakovda kendini asınca, mahkemede gerçek ortaya çıkmaz. Dimitri Sibirya'ya yirmi yıllık sürgüne gönderilir.

Önceki
Önceki Konu:
Mevlana
Sonraki
Sonraki Konu:
John STEINBECK

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğrafya Sitesi Tarih Sitesi Matematik Sorusu