1902 yılında California'da doğdu. Irgat bir ailenin oğlu olan John Steinbeck, çocuk yaşlarda çiftçilik ile uğraştı. Üniversitede öğrenim görebilmek için boyacılık, kapıcılık, eczacılık işleri ile uğraştı.  John Steinbeck 27 yaşındayken ilk eseri "Altın Kadeh'i kaleme aldı. Bu yaşlarda; serseriler balıkçılar ve her çeşit renkli insanlarla ilişkilerini geliştirdi. Yazar eserlerinde, kişisel konulardan çok toplumsal sorunları ele aldı. Ele aldığı konuları realist bir yaklaşımla işledi. 1968 yılında öldü.

Roman ve öyküleriyle tanınır. Çağdaş Amerikan edebiyatının önemli yazarlarındandır. Yapıtlarında California'da toprakla uğraşan yoksul köylüllerin acı ve sıkıntı dolu yaşamlarını anlatmıştır.

Eserleri: En önemli eseri olan "Gazap Üzümleri" eserinde, tarımdaki hızlı kapitalistleşme dönemini ele alır. "Sardalya Sokağı", "Fareler ve İnsanlar", "Cennetin Yolu", John STAINBECK'in diğer önemli eserleridir. California'daki ırgat­ların mücadelesini, "Bitmeyen Kavga" adlı romanında ele almıştır.

Sonraki
Sonraki Konu:
Dadaloğlu

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğrafya Sitesi Tarih Sitesi Matematik Sorusu