Acıbadem'deki Köşk (Ahmet Hamdi Tanpınar)

Acıbadem'deki annemin dayısı Sani Bey'e ait olan köşkün hayatımda çok büyük etkisi, karakterimin oluşmasına katkısı vardır. Karı koca, birbirleriyle gayet uyumlu bir halde yaşıyorlar­dı.

Gerçi çocukluğumun ilk yıllarında, bu eve her gelişimde içimde bir ürperti taşırdım. Evdeki süsler, aynalar, beni tedirgin ederdi. Yalnız, bahçede bulunan atın yanına indiğimde bütün bu ürpertileri üzerimden atardım. At, herkesin sevgilisi idi. Yalnız kaldığında mahzunlaştığı için bütün işler onun yanında yapılırdı.

Yaşım biraz ilerleyince bu evin hayatımdaki rolü de beraber­ce değişti. Evin şekli ve yapılışı hakkında gezdikçe daha fazla bilgi sahibi oluyordum. Ev değil, bir labirentti. Bir odadan bir odaya, bir kapıdan diğer kapıya doğrudan geçmek mümkün de­ğildi. Mutlaka değişik bir odadan ve değişik bir kapıdan geçmek gerekiyordu. Hele dayımın atölyesi tam bir şenlikti. Burada eski­cilerden, hurdacılardan, mezatlardan toplanmış bir yığın değişik şekillerde demir parçaları, eşyalar bulunurdu. Dayım burada saatlerce çalışır, hiç kimse yanına girmeye cesaret edemezdi.

Büyük dayım tam bir İcat dehasıydı. Ona göre işleyen insan kafasının üç büyük gayesi vardı: İcat, ıslah (düzeltme) ve tadil (değişiklik). Bu üç kategori de birbiri ile iç içe geçmişlerdi.

Hele yapmış olduğu Hamam, onun dehasının eşsiz bir örne­ğiydi. Bu yasak bölgeyi hepimize gezdirdiğinde, ne kadar sevin­miş, ne kadar gülmüştük anlatamam.

Tasavvuftaki vahdet-i vücut İlkesini, fizik ve mekanik hayata nasıl uyguladığını anlatıyordu. Ona göre kâinatta her şey fonksiyon ve nitelik değiştirebilirdi. Bunun için sürekli çalışmak gerekiyordu. Bugün yapamadığın bir şey için üzülmeyecek, yapmak için sürekli çalışacaktın.

Sani Bey, gördüğüm insanlar içinde mutlu olmanın yolunu bilen tek adamdı ve dehasına olan inancı içinde, bütün boş çalış­malarına, ev halkını kuru tahtaya indiren israflarına, budalalıkla­rına, Öğüt kabul etmemesine rağmen, çok mesut öldü. Onu, kendi icat ettiği hamamda yarı yanmış olarak ölüm döşeğinde benim gibi seyredenlerden hiç kimsenin, yüzündeki derin sükunete ba­kıp da: "İşte vazifesini yaptığından hiçbir şüphesi olmayan adam!" diye düşünmemesi mümkün değildi.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 

Bu Sayfa Şunlarla Da İlgili Olabilir

  • acıbadem deki köşk oku (27 Ağustos 2013)
  • acıbademdeki kösk (11 Haziran 2013)
  • acıbademdekı köşk (08 Haziran 2013)
  • acıbademde köşk (22 Mayıs 2013)
  • acıbademdekı kosk oku (22 Mayıs 2013)
  • ahmet hamdi tanpınar acıbadem deki köşk (22 Mayıs 2013)
  • ahmet hamdi tanpınar acıbademdeki köşk kişiler (21 Mayıs 2013)
  • icat ıslah tadil (21 Mayıs 2013)
  • acibademdeki kosk (21 Mayıs 2013)
  • acıbademdeki köşk ahmet handi tanpınar (20 Mayıs 2013)
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Anlatım Bozuklukları     Ek Fiil (Ek Eylem)     Akdeniz     Açıkoturum     R Sözlüğü (Deyim)     Ahmet Mithat Efendi     Halide Edip Adıvar     Memduh Şevket Esendal     Goriot Baba     Milli Edebiyatta Şiir     Fakir Baykurt     Az Gittik Uz Gittik     Sokakta     Zeytindağı     U-Ü Sözlüğü (Deyim)     TAAŞŞUK-U TALAT ve FITNAT     Fatih Harbiye     Bu Ülke     Çankaya     Aşık Edebiyatı Özellikleri     Hoca Dehhani     Kesme İşareti     Çocuk Şiirleri     Garip Akımı (Birinci yeniciler)     Drina Köprüsü     Howard Pyle     Makale     Kelile ve Dimne     Şamatalı Köy     Gogol     Nabizade Nazım     Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz     Miskinler Tekkesi     Basit Cümle     Fuzuli     Memleket Hikayeleri     Koşul Sonuç Cümlesi     Dokuzuncu Hariciye Koğuşu     İsim (Ad) Kökleri     Birinci Dönem Tanzimat Edebiyatı     Destanlar     Sait Faikin Hikayeciliği     Türkçenin Sırları     Özne Eksikliği     Deyimler     İsimden İsim Yapan Ekler     İnsan Ne İle Yaşar     Sol Ayağım     Atasözleri     Mor Salkımlı Ev     Onlar da İnsandı     İsmin Yönelme Durumu     Mecaz Anlam     Necip Fazıl Kısakürek     Kaynaştırma Harfleri (Kaynaştırma Sesleri)     Masal Nedir     Mevlananın Mesnevisi     Anadolu Notları     Divan Şiiri     İkinci Yeniciler     Boğaziçi Şıngır Mıngır     Ek Yanlışlığı     Cemo     Safahat     Köroğlu     Şeyhi     Ülkemin Efsaneleri     Değirmenden Mektuplar     İnci     Kuyucaklı Yusuf     Paragrafta Ana Düşünce (Anafikir)     Sıra Noktalar     Bilmeceler     Forum     Damla Damla     Gustave Flaubert     Nedim     Açıklama İlişkisi     Mürebbiye     Baki     Kendi Gök Kubbemiz     Ömer Seyfettin     Bahaeddin Özkişi     Fecr-İ Ati Edebiyatı     T Sözlüğü (Deyim)     Şermin     Faust     Türküler     Maniler     Sahnenin Dışındakiler     Yankılı Kayalar     Şeyh Galip     Paragrafta Konu     İntibah     Tırnak İşareti     Divan Edebiyatı Özellikleri     Süleyman Çelebi     Ali Şir Nevai     Anlamca Çelişen Cümleler     G Sözlüğü (Deyim)    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler