Mektup

Bir kişiye, bir topluluğa, bir kurum ya da kuruluşa, haberleşmek ve bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla yazılan yazılardır. Yazılış amaçlarına göre mektup çeşitleri şunlardır:

Özel Mektuplar: Birbirini tanıyan kişiler arasındaki haberleşmeyi sağlar. Teşekkür, başsağlığı, hatır sorma, özür dileme, kutlama, çağrı (davetiye) mektupları ve kartlar, özel mektuptur.

İş Mektupları ve Resmi Mektuplar: Herhangi bir işi gerçekleştirmek amacıyla yazılan mektuplardır.

Dilekçeler, telgraflar, ilânlar, ticaret mektupları, özel ve resmi kurum mektupları (genelgeler, kararlar, emirler..) iş mektuplarından-dır. Bunlardan en yaygın olanları: "dilekçeler ve telgraflar" dır.

Edebi Mektuplar: Edebiyatçıların ve sanatçıların birbirlerine yazdıkları, sanat değeri taşıyan mektuplardır. Cahit Sıtkı Tarancı'nın "Ziya'ya Mektuplar" adlı yapıtı, edebi mektuba örnek verilebilir.

Bağımsız bir yazı türü olan "mektup" tan, diğer yazı türleri de yararlanabilir. Anı, deneme, roman ve Öykülerin yazımında mektup, bir anlatım biçimi olarak seçilebilir.

Açık Mektup: Kişi veya kurumlara hitaben yazılan, dergi ve gazetelerde yayımlanarak halka açıklanan, kamuoyu oluşturmayı amaçlayan mektuplardır.

Önceki
Önceki Konu:
Özel Ders

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğrafya Sitesi Tarih Sitesi Matematik Sorusu