1922 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Saint Joseph Lisesi'nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bö­lümü'nü bitirmiştir. Bundan sonra çevirmenlik ve öğretmen­lik yapmıştır.

İlk şiirleri Gündüz dergisinde yayınlanmıştır. Faik Baysal, 1943'ten sonra Varlık dergisinde yazmış, romanlarını tefrika hâlinde yayınlamıştır. Eserlerinin konularını büyük babasının yanında geçirdiği çocukluk yıllarından almıştır. Roman kahramanları çoğu zaman Adapazarı ve çevresinde, İstanbul'un kenar semt­lerinde sefalet içinde yaşayan insanlardır.

Faik Baysal'ın eserleri: İlk Defa(şiir), Ayın Ucunda (şiir), Kava­nozdaki Adam (roman), Rezil Dünya (roman), Voli (roman), Drinada Son Gün (roman), Perşembe Adası (hikâye), Güller Kanıyordu (hikâye), İlgaz Teyze Öldü (hikâye).

Önceki
Önceki Konu:
Ölümsüz Aile

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğrafya Sitesi Tarih Sitesi Matematik Sorusu