Öğretmenlik, öğretim üyeliği ve milletvekilliği gö­revlerinde bulunan Ahmet Hamdi Tanpınar; şiir, roman, öykü, de­neme, makale, edebiyat tarihi gibi alanlarda eserler vermiştir. Üzerinde Fransız sembolistlerinin yanında, Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Haşim'in etkileri vardır. Bu etkilenmelere karşın kendine özgü bir şiir dünyası kurabilmiştir. Hece ölçüsüyle şiir yazmasına karşın "Memleket edebiyatı" hareketinden etkilenmemiştir. Ahmet Hamdi, kendine özgü sözcüklerle estetik yanı güçlü şiirler yazmış, şiirlerinde hayale ve müziğe önem vermiştir. Sonraki şiirlerinde insan, doğa, evren ilişkilerini bir düşünür kimliğiyle işlenmiş; zaman, sonsuzluk, aşk ve ölüm temafarını işlemiştir. Osmanlı tarihine geçmişine özlem; kültür ve uygarlık değerler; ca­mileri, çarşıları, sokakları ile İstanbul, şiirinin başlıca konularıdır.

öykü ve romalannda insanın dünyasını bilinç altını İşlemiş, rüya ve hayallerle insan ruhsal yapı­sını açıklamaya çalışmışlardır. "Bursa'da Zaman" en tanınmış şiiridir.

Ahmet Hamdi Tanpınarın Eserleri:

Şiirler (şiir)Abdullah Efendinin Rüyaları, Yaz Yağmuru ( öy­kü) Huzur, Saatleri, Ayarlama, Enstitüsü, Sahnenin Dışındakiler, Mahur Beste (roman) Beş Şehir, Yaşadığım Gibi ( deneme) Edebiyat Üzerine Makaleler (makale). 19.Asır Türk Edebiyatı Tarihi (edebiyat tarihi). Yahya Kemal (inceleme).

Kategoriler:
Etiketler:
Sonraki
Sonraki Konu:
Serbest Ölçü

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğrafya Sitesi Tarih Sitesi Matematik Sorusu