NECATI CUMALI (1921)-(10.01.2001)

ÜÇ MİNİK SERÇEM KONUSU: Doğayı ve hayvanları çok seven Sonçiçek isimli kız ve ailesi ile Sonçiçek'in, minik bir serçe ile olan dostluğu yer almaktadır.

Sütçülük yapan adam ve hanımı, İlkçiçek ve Narçiçek isimli iki kızları ile birlikte iki odalı bir evde, yoksul bir yaşam sürmekte­dirler. Kızlar büyüdüklerinde bir de Sonçiçek ismini verdikleri bir kızları daha olur. Bir müddet sonra, ablaları evlenip gidince, Sonçiçek ailenin tek çocuğu olarak, küçük evlerinde mümkün ol­duğunca mutlu bir yaşam sürerler. Sonçiçek akıllı, sevimli ve cana yakın bir kız olduğu için bütün mahalleli tarafından da sevilmek­tedir.

Sonçiçek hayvanları da çok sevmektedir. Kınalı isimli kedisi, Sürmeli isimli köpeği vardır. Ayrıca, sütçülük yaptıkları için inek­leri de bulunmaktadır. Yine tavuklar, horozlar, serçeler ve leylek­lerle de çok iyi geçinmektedir.

Hayat devam edip giderken, Sonçiçek bir gün ağaçtaki yuva­sından düşmüş bir serçe yavrusu bulur. Onu çok sever ve evinde beslemeye başlar. Sonçiçek'in arkadaşları da bu yavruyu çok sev­mişlerdir.

Gün gelir minik serçe büyür ve kendisine bir eş bularak di­ğer serçelerin arasına karışır. Çok üzülen Sonçiçek'e sık sık ziyare­tine geleceğine dair söz verir.

Ancak, Sonçiçek'in babası, çeşitli kesimlerden çok baskı ya­pıldığı için otlağını satmış; hep birlikte, yeni otlaklar bulmak için göç etmek zorunda kalmışlardır. Bu yolculuktan dolayı çok üzü­len Sonçiçek'e, minik serçe, eşi ve arkadaşları, onlara yolculuk boyunca eşlik ederek, en büyük teselliyi vermişlerdir.

Yeni otlaklarına varmış, yeniden düzenlerini kurmuşlardır. Sonçiçek burada âa yeni dostlar edinir, yeni ahbaplıklar kurar. Kısa zamanda çevresine alışır ve kendisini sevdirir. Ama, her zaman aklının bir köşesinde minik serçe bulunmaktadır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 

Bu Sayfa Şunlarla Da İlgili Olabilir

  • üç minik serçem özeti kısaca (13 Aralık 2018)
  • uç minik serçem necati cumalı kitap özeti (08 Aralık 2018)
  • Üç minik serçe kitabının özeti Anafikri (23 Kasım 2017)
  • üç minik serçem hikâyesinin konusu (19 Mayıs 2017)
  • üç minik serçe kitap karakterleri (15 Mayıs 2017)
  • özet uç minik serçem (05 Mayıs 2017)
  • uç minik serçem kahramanları (19 Nisan 2017)
  • UC MİNİK SERÇEM kitap özeti 3 ÇÜMLE (19 Mayıs 2016)
  • uç minik serçem konusu (14 Ocak 2016)
  • 3 minik serçem kitap özeti (11 Ocak 2016)
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Anlatım Bozuklukları     Ek Fiil (Ek Eylem)     Akdeniz     Açıkoturum     Karşıtlık Bildiren Cümleler     R Sözlüğü (Deyim)     Ahmet Mithat Efendi     Halide Edip Adıvar     Memduh Şevket Esendal     Goriot Baba     Milli Edebiyatta Şiir     Fakir Baykurt     Az Gittik Uz Gittik     Sokakta     Zeytindağı     U-Ü Sözlüğü (Deyim)     TAAŞŞUK-U TALAT ve FITNAT     Fatih Harbiye     Bu Ülke     Çankaya     Aşık Edebiyatı Özellikleri     Hoca Dehhani     Kesme İşareti     Çocuk Şiirleri     Garip Akımı (Birinci yeniciler)     Drina Köprüsü     Howard Pyle     Makale     Kelile ve Dimne     Şamatalı Köy     Gogol     Nabizade Nazım     Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz     Miskinler Tekkesi     Basit Cümle     Fuzuli     Memleket Hikayeleri     Koşul Sonuç Cümlesi     Dokuzuncu Hariciye Koğuşu     İsim (Ad) Kökleri     Birinci Dönem Tanzimat Edebiyatı     Destanlar     Sait Faikin Hikayeciliği     Türkçenin Sırları     Özne Eksikliği     Deyimler     İsimden İsim Yapan Ekler     İnsan Ne İle Yaşar     Sol Ayağım     Atasözleri     Mor Salkımlı Ev     Onlar da İnsandı     İsmin Yönelme Durumu     Mecaz Anlam     Necip Fazıl Kısakürek     Kaynaştırma Harfleri (Kaynaştırma Sesleri)     Masal Nedir     Mevlananın Mesnevisi     Anadolu Notları     Divan Şiiri     İkinci Yeniciler     Boğaziçi Şıngır Mıngır     Ek Yanlışlığı     Cemo     Safahat     Köroğlu     Şeyhi     Ülkemin Efsaneleri     Değirmenden Mektuplar     İnci     Mumcunun Faresi     Kuyucaklı Yusuf     Paragrafta Ana Düşünce (Anafikir)     Sıra Noktalar     Bilmeceler     Forum     Damla Damla     Gustave Flaubert     Nedim     Açıklama İlişkisi     Mürebbiye     Baki     Kendi Gök Kubbemiz     Ömer Seyfettin     Bahaeddin Özkişi     Fecr-İ Ati Edebiyatı     T Sözlüğü (Deyim)     Şermin     Faust     Türküler     Maniler     Sahnenin Dışındakiler     Yankılı Kayalar     Şeyh Galip     Paragrafta Konu     İntibah     Tırnak İşareti     Divan Edebiyatı Özellikleri     Süleyman Çelebi     Ali Şir Nevai    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler