Karagöz ve Hacivat'ın "Kütahya Çeşmesi" oyunundan kısa bir bir bölüm:

Hacivat semai okuyarak gelir. "Şu âlemde bir vefalı dostum ol­sa, geliverse karşıma, o söylese ben dinlesem, ben söylesem o dinlese!"

Karagöz (penceresinden): "Şu Hacivat da benim oğlanın burnu­nu yese."

Karagöz: "Ve bizi seyreden dostlar eğlenseler. Diyelim, işimiz ne imiş? İşimizi Mevla'm rast getire..

Yâr bana bir eğlence medet.. Aman bana bir eğlence medet-"

Karagöz (penceresinden): "Karagöz, defol şuradan, aşağıya gelir­sem görürsün'..."

Hacivat: "Ah bana

Karagöz pencereden Hacivat'ın üzerine atlar ve boğuşmaya başlarlar.

Hacivat- "Karagöz etme, çenem kırıldı."

Karagöz: "Kırılsın kerata!"

Hacivat: "Yapma birader boğacaksın beni!"

Karagöz: Geber keratal (Hacivat kaçar, Karagöz sırtüstü yatar, kalır.) Aman..Öldüm, bayıldım, of aman! Keratayı kaçırdım, ama ben de yerlere yayıldım. (Ayağa kalkar.) Seni gidi sivri sakallı, keçi suratlı herif seni..Gelmiş kapımın önünde Medine dilencisi gibi bağırır durur. Hele bir daha gel de bak seni kuyruğundan tutup da, KafDağı'mn arka­sına kadar atmazsam, bana da Karagöz demesinler. Amma da attık ha.."

Hacivat: "Vay Karagöz'üm, benim iki gözüm merhaba .'" Karagöz: "Hoş geldin suda pişmiş balkabağı!" (Tokadı patlatır.)

Hacivat: "Aman Karagöz'üm beni gelir gelmez darp etmenizin se­bebi?"

Karagöz: "Bizim bekçinin ne poturu var, ne de cübbesi."(Bir tokat daha atar.)

Hacivat: "Yazıklar olsun sana Karagöz! Adam olmamışsın, hâşâ huzurdan şu dünyaya eşek gelmişsin, gidiyorsun."

Karagöz: "Ona yarabbi şükür."

Karagöz, tekrar tokat atar, Hacivat kaçar.

"Yürü!. Seni gidi idare fitili, mum bacaklı kerata! Az kaldı beni de eşek yapacaktı. Sen gidersen beni de buraya mıhlamazlar ya, ben de çekilir giderim.." der ve gider.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 

Bu Sayfa Şunlarla Da İlgili Olabilir

  • hacivat ve karagöz deyim (10 Ekim 2015)
  • karagöz ile hacivat balkabağı izle (02 Nisan 2015)
  • karagöz ile hacivatın kısaca oyunu (11 Şubat 2015)
  • karagöz hacivat oyunu turkce (05 Temmuz 2014)
  • hacivatla karagöz oyunu kısa (06 Mayıs 2014)
  • hacivat karagöz oyunları örnekleri (05 Mayıs 2014)
  • hacivat Karagöz diyalog kısa (20 Nisan 2014)
  • hacivat ve karagozun iletisim bozuklugu ile ilgili oyun örnekleri (16 Nisan 2014)
  • karagöz ve hacivat ile ilgili kısa bir oyun (29 Mart 2014)
  • karagöz hacivat konuşmaları kısa (17 Mart 2014)
Son Ziyaretler:
Anlatım Bozuklukları     Ek Fiil (Ek Eylem)     Akdeniz     Açıkoturum     Karşıtlık Bildiren Cümleler     R Sözlüğü (Deyim)     Ahmet Mithat Efendi     Halide Edip Adıvar     Memduh Şevket Esendal     Goriot Baba     Milli Edebiyatta Şiir     Fakir Baykurt     Az Gittik Uz Gittik     Sokakta     Zeytindağı     U-Ü Sözlüğü (Deyim)     TAAŞŞUK-U TALAT ve FITNAT     Fatih Harbiye     Bu Ülke     Çankaya     Aşık Edebiyatı Özellikleri     Hoca Dehhani     Kesme İşareti     Çocuk Şiirleri     Garip Akımı (Birinci yeniciler)     Drina Köprüsü     Howard Pyle     Makale     Kelile ve Dimne     Şamatalı Köy     Gogol     Nabizade Nazım     Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz     Miskinler Tekkesi     Basit Cümle     Fuzuli     Memleket Hikayeleri     Koşul Sonuç Cümlesi     Dokuzuncu Hariciye Koğuşu     İsim (Ad) Kökleri     Birinci Dönem Tanzimat Edebiyatı     Destanlar     Sait Faikin Hikayeciliği     Türkçenin Sırları     Özne Eksikliği     Deyimler     İsimden İsim Yapan Ekler     İnsan Ne İle Yaşar     Sol Ayağım     Atasözleri     Mor Salkımlı Ev     Onlar da İnsandı     İsmin Yönelme Durumu     Mecaz Anlam     Necip Fazıl Kısakürek     Kaynaştırma Harfleri (Kaynaştırma Sesleri)     Masal Nedir     Mevlananın Mesnevisi     Anadolu Notları     Divan Şiiri     İkinci Yeniciler     Boğaziçi Şıngır Mıngır     Ek Yanlışlığı     Cemo     Safahat     Köroğlu     Şeyhi     Ülkemin Efsaneleri     Değirmenden Mektuplar     İnci     Mumcunun Faresi     Kuyucaklı Yusuf     Paragrafta Ana Düşünce (Anafikir)     Sıra Noktalar     Bilmeceler     Forum     Damla Damla     Gustave Flaubert     Nedim     Açıklama İlişkisi     Mürebbiye     Baki     Kendi Gök Kubbemiz     Ömer Seyfettin     Bahaeddin Özkişi     Fecr-İ Ati Edebiyatı     T Sözlüğü (Deyim)     Şermin     Faust     Türküler     Maniler     Sahnenin Dışındakiler     Yankılı Kayalar     Şeyh Galip     Paragrafta Konu     İntibah     Tırnak İşareti     Divan Edebiyatı Özellikleri     Süleyman Çelebi     Ali Şir Nevai    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler