Süslen Berberi (Ümran Nazif Yiğiter)

Dükkânımız tramvay caddesine bakardı. Oraya bir kış günü dayım tarafından getirilip bırakıldığımı hatırlıyorum. Dışarıda, her türlü insan kenarlara yığılmış karlara bata çıka gidip geliyor­lardı. Ben bir yabancı gibi ayakta dikeliyordum. Ustanın "Haydi hayırlısı" demesiyle, elini öpüp işe başladım.

İçerisinde yıllar geçirdiğim dükkânımıza böyle girmiştim. Her gün büyük bir zevkle, rengârenk ve cicili bicili şişeleri elden geçirip siliyor, yerleri süpürüyordum..

Dükkânda en hararetli tartışmalar parti konularında olurdu.

Ben yıllarca ilkbahann geldiğini, tabiattan evvel dükkânı-uzda görmüşümdür, Çünkü, evle dükkân arasındaki bahçelerin yola uzanan erik ve kiraz ağaçlarının renk renk çiçek açtıkla-inın farkına varmadan, dükkânın önüne "Süslen Berberi" yazılı boncuk kapının konulduğunu görürdüm.. Dükkânın arkasındaki bir halı kadar ufak bahçemiz, bahçede kafesteki saka kuşumuz, tüçük fıskiyemiz hep içimizi neşe ile doldururdu. Ustam, bu bah-rçede akşam oldu mu çilingir sofrasını kurardı..

Gene böyle bir gecenin sabahı, dükkâna geldiğimde kapısı­nın açılmadığını gördüm. Yandaki komşular, evime gidip yarın sabah gelmemi söylediler. Şaşkınlıkla bakınınca, ustamın Öldüğünü söylediler. Demek ki daha dün akşam sabırsızlanarak Nazlı'sını çağıran, hırsla küçük rakı şişesinin dibine yumruk sallayan, saz benizli, lacivert gözleri şefkat ve merhamet dolu genç adam şimdi yaşamıyordu..

Ertesi sabah erkenden dükkâna koştum. Havuzun başında esmer ve güzel bir kadınla, kara kuru bir adam oturuyorlardı. Ne söyleyeceğimi bilemiyordum.. Meğer dükkânı bundan sonra bunlar işleteceklermiş. Bana da gelip çalışmamı söylediler.

Nasıl oldu bilmem, bir ustalar ve kalfalar sırra kadem bastı­lar. Dükkân bir anda el değiştirdi..

Şimdi her şey eskisi gibi. Hatta eskisinden de güzel. Bütün dükkân elden geçti. Benim bile haftalığım arttı.

Ama bütün bunlara rağmen, insanın içine ve dışına serinlik veren o rüzgâr dolu çınar altındaki türbe havasının huzur ve ra­hatından eser yok. Burası da büyük şehirlerin kocaman caddele-rindeki o asri berber salonlarından biri haline geldi.. Şimdi dük­kânımızda makasların şak şaklarından ziyade elektrikle işleyen makinelerin uğultuları duyuluyor.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 

Bu Sayfa Şunlarla Da İlgili Olabilir

  • süslen berberi (25 Haziran 2013)
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Anlatım Bozuklukları     Ek Fiil (Ek Eylem)     Akdeniz     Açıkoturum     Karşıtlık Bildiren Cümleler     R Sözlüğü (Deyim)     Ahmet Mithat Efendi     Halide Edip Adıvar     Memduh Şevket Esendal     Goriot Baba     Milli Edebiyatta Şiir     Fakir Baykurt     Az Gittik Uz Gittik     Sokakta     Zeytindağı     U-Ü Sözlüğü (Deyim)     TAAŞŞUK-U TALAT ve FITNAT     Fatih Harbiye     Bu Ülke     Çankaya     Aşık Edebiyatı Özellikleri     Hoca Dehhani     Kesme İşareti     Çocuk Şiirleri     Garip Akımı (Birinci yeniciler)     Drina Köprüsü     Howard Pyle     Makale     Kelile ve Dimne     Şamatalı Köy     Gogol     Nabizade Nazım     Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz     Miskinler Tekkesi     Basit Cümle     Fuzuli     Memleket Hikayeleri     Koşul Sonuç Cümlesi     Dokuzuncu Hariciye Koğuşu     İsim (Ad) Kökleri     Birinci Dönem Tanzimat Edebiyatı     Destanlar     Sait Faikin Hikayeciliği     Türkçenin Sırları     Özne Eksikliği     Deyimler     İsimden İsim Yapan Ekler     İnsan Ne İle Yaşar     Sol Ayağım     Atasözleri     Mor Salkımlı Ev     Onlar da İnsandı     İsmin Yönelme Durumu     Mecaz Anlam     Necip Fazıl Kısakürek     Kaynaştırma Harfleri (Kaynaştırma Sesleri)     Masal Nedir     Mevlananın Mesnevisi     Anadolu Notları     Divan Şiiri     İkinci Yeniciler     Boğaziçi Şıngır Mıngır     Ek Yanlışlığı     Cemo     Safahat     Köroğlu     Şeyhi     Ülkemin Efsaneleri     Değirmenden Mektuplar     İnci     Mumcunun Faresi     Kuyucaklı Yusuf     Paragrafta Ana Düşünce (Anafikir)     Sıra Noktalar     Bilmeceler     Forum     Damla Damla     Gustave Flaubert     Nedim     Açıklama İlişkisi     Mürebbiye     Baki     Kendi Gök Kubbemiz     Ömer Seyfettin     Bahaeddin Özkişi     Fecr-İ Ati Edebiyatı     T Sözlüğü (Deyim)     Şermin     Faust     Türküler     Maniler     Sahnenin Dışındakiler     Yankılı Kayalar     Şeyh Galip     Paragrafta Konu     İntibah     Tırnak İşareti     Divan Edebiyatı Özellikleri     Süleyman Çelebi     Ali Şir Nevai    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler