ŞAMATALI KÖY

 

Dedenin dolabında her zaman bir kutu elma, ya da mevsi­mine göre meyve olur. Bize, meyvelerin yanında akide şekeri de verir.

Ben şahsen, bir köpeğim olacağına, böyle bir dedemin olma­sını çok isterim.

Şalgam seyreltme işinden sonra, sıra samanların samanlığa taşınmasına gelmişti. Bütün gün saman arabalarına binip, saman­ların üzerinde tepİniyorduk.

Bir gün, samanlıkta gecelemek için annemizden izin aldık. O gece, erkek çocuklar bizi korkuttular. Sabaha karşı hepimiz üşü­müş bir halde uyandık. Hemen eve girip, yatağıma koştum. Şu yatağı icat eden her kimse çok zeki olmalıydı. Gerçekten de yatak­ta samanlıkta olduğundan çok daha rahat uyunuyordu.

Anna, dünyanın en iyi oyun arkadaşıdır. Yalnızca ikimizin bildiği o kadar çok oyunumuz var ki. Yağmurlu günlerde dedeye uğrar, ona gazete okuruz. O da bize her şeyi anlatır. Bir gün de, evden kaçışının hikâyesini anlattı. Biz de dedeye danışarak, biraz­cık evden kaçmaya karar verdik.

Anna ile saat dokuz buçukta kaçmak üzere anlaştık. Beni u-yandırması için ayak baş parmağıma ip bağlayıp, aşağı sarkıtmış-tım. Birdenbire ayak başparmağımda bir ağrı duyarak uyandım. "Tamam, Anna geliyorum" diyerek fırlayıp, pencereye koştum. Sabah olmuştu ve ayağımı çekiştiren Anna değil, Lasse idi.

Sonunda samanların içinde oynamaktan bıkmıştık. Bir gün Güney Çiftliğinin arkasındaki bir yarığı oyun evi yapmaya karar verdik. Evden getirttiğimiz kilimleri de serince, tam bir ev olmuş­tu.

Ertesi gün oğlanlar, kahvaltıdan sonra hemen kayboldular. Neredeyse bir haftadır sabahtan kaybolup, akşama doğru ortaya çıkıyorlardı. Takip ettiğimizde, çalıların arasına girip yok oldular. Biz de gidip, köpeği getirdik ve onun sayesinde çocukları çalılıkların arasında yapmış bulundukları kulübede yakaladık. Sonra hep birlikte oyunlar oynadık.

Uzun bir yaz tatilinden sonra, tekrar okula başlamak hoş bir şey. Ben hep kitaplarımı güzelce kaplıyorum. Okula yürüyerek gittiğimiz için, sabah saat yedide çıkmamız gerekiyordu.

Bir gün okula gittiğimizde, öğretmenimiz hasta olduğu için, ders yapılamayacağını öğrendik. Öğretmenimizin kaldığı odaya gittik. Hasta yatıyordu. Hepimiz el birliği ile onun bütün işlerini gördük. Hatta ona yahni bile yaptık. Ertesi gün, yine hastaydı. Biz yine yardımcı olduk ve bu sefer de yulaf lapası yaptık. Ne yazık ki ertesi gün iyileşti. İyileşmeseydi, bütün yemekleri pişirmesini öğrenecektik.

Bir sonbahar akşamı, "Şamatalı Köy"ün bütün büyükleri, "Büyük Köy"de düzenlenen şölene katılmışlardı. Köyde yalnızca biz çocuklar ve dede kalmıştı. Bizde büyüklerin kıyafetlerini giye­rek, o gece doyuncaya kadar eğlendik.

Noelden önce yağmaya başlayan kar, üçüncü gün şiddetini arttırmıştı. O gün, öğretmenimiz gitmeyip, kendisinde kalmamızı istediyse de, evdekiler merak ederler diye, yola düştük. Yürüdük de yürüdük. Birbirimizi kaybetmemek için el ele tutuşmuştuk. Dizlerimize kadar kara gömülüyorduk. Çok üşümüştük. Bu gidiş­le eve varamayacaktık. Zorunlu olarak, yol üzerindeki kundura tamircisinin evine gitmeye karar verdik. Fırtına bizi, neredeyse kapısından içeri savurdu. Tamircinin bizi gördüğü için pek sevin­diği söylenemezdi.

Hava kararmıştı ki, dışardan çan sesleri geldi. Kapıya koştu­ğumuzda, kar arabasıyla babamın geldiğini görünce ne kadar sevindiğimizi anlatamam. Eve geldiğimizde annem, endişe ile pencerede bekliyordu. Annem, yolda kaldığımız içine doğduğu için babamı kızakla bizi almaya göndermişti. İyi ki öyle yapmıştı.

 

Ertesi gün, güneş açmıştı. Ağaçların üzeri bembeyaz karla kaplıydı. Öğretmenimiz, bizi gördüğünde derin bir oh çekti. Bü­tün gece uyumamış, bizi düşünmüştü.

Dönüşte, hemen Noel hazırlıklarına başladık. Dedeyi yalnız bırakmamak için, bütün çalışmalarımızı onun yanında yapıyor, ona da anlatıyorduk. Çok güzel bir Noel geçirdik. Aslında "Şama­talı Köy"de geçirdiğimiz bütün günler güzeldi. Biz, burada çok mutluyuz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Ek Fiil (Ek Eylem)     Akdeniz     Açıkoturum     R Sözlüğü (Deyim)     Ahmet Mithat Efendi     Halide Edip Adıvar     Memduh Şevket Esendal     Goriot Baba     Milli Edebiyatta Şiir     Fakir Baykurt     Az Gittik Uz Gittik     Sokakta     Zeytindağı     U-Ü Sözlüğü (Deyim)     TAAŞŞUK-U TALAT ve FITNAT     Fatih Harbiye     Bu Ülke     Çankaya     Aşık Edebiyatı Özellikleri     Hoca Dehhani     Kesme İşareti     Çocuk Şiirleri     Garip Akımı (Birinci yeniciler)     Drina Köprüsü     Howard Pyle     Makale     Kelile ve Dimne     Şamatalı Köy     Gogol     Nabizade Nazım     Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz     Miskinler Tekkesi     Basit Cümle     Fuzuli     Memleket Hikayeleri     Koşul Sonuç Cümlesi     Dokuzuncu Hariciye Koğuşu     İsim (Ad) Kökleri     Birinci Dönem Tanzimat Edebiyatı     Destanlar     Sait Faikin Hikayeciliği     Türkçenin Sırları     Özne Eksikliği     Deyimler     İsimden İsim Yapan Ekler     İnsan Ne İle Yaşar     Sol Ayağım     Atasözleri     Mor Salkımlı Ev     Onlar da İnsandı     İsmin Yönelme Durumu     Mecaz Anlam     Necip Fazıl Kısakürek     Kaynaştırma Harfleri (Kaynaştırma Sesleri)     Masal Nedir     Mevlananın Mesnevisi     Anadolu Notları     Divan Şiiri     İkinci Yeniciler     Boğaziçi Şıngır Mıngır     Cemo     Safahat     Köroğlu     Şeyhi     Ülkemin Efsaneleri     Değirmenden Mektuplar     İnci     Kuyucaklı Yusuf     Paragrafta Ana Düşünce (Anafikir)     Sıra Noktalar     Bilmeceler     Forum     Damla Damla     Gustave Flaubert     Nedim     Açıklama İlişkisi     Mürebbiye     Baki     Kendi Gök Kubbemiz     Bahaeddin Özkişi     Fecr-İ Ati Edebiyatı     T Sözlüğü (Deyim)     Şermin     Faust     Türküler     Maniler     Sahnenin Dışındakiler     Yankılı Kayalar     Şeyh Galip     Paragrafta Konu     İntibah     Tırnak İşareti     Divan Edebiyatı Özellikleri     Süleyman Çelebi     Ali Şir Nevai     Anlamca Çelişen Cümleler     G Sözlüğü (Deyim)     Ulama     Oliver Twist     Anlamca Yakın Cümleler    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler