Yapıt, bir karakter romanıdır. Romanın güçlü bir anlatımı vardır. Romanda insan bencilliği ve hırsı ortaya konmuştur. Goriot Baba'nın, kızlan Delphine ve Anastesie'nin mutlulukları için bulunduğu özveri ile yaşlı adamın bir pansiyon odasındaki yaşamı anlatılmaktadır.

Goriot Baba eski bir tüccardır. Zamanında iyi pa­ra kazandıktan sonra orta halli bir pansiyonda ya­şamaya başlar. Pansiyondakiler, önceleri, ziyarete gelen kızlarını onun metresleri sanırlar. Kızları, lüks içinde yaşamaktadır. Babalarının günden güne düştüğü kötü duruma aldırmazlar. Baba çöker, dayanma gücünü yitirir. Ağır hastadır. Son bir kez kızlarını görmek ister. Kızlarından Anastasia son anda gelir. Artık çok geçtir. Baba, ölür. Cenazesine de ancak pansiyondan birkaç kişi katılır.'

—————————————————————————————————————————————'

İs hayatında başarıya ulasan Goriot Baba (Goryo) , kızları Delphine (Delfin) ve Anastasie'ye (Anastazi) karşı aşırı sevgi besler; mutlu olmaları için elinden geleni yapar; evlenmelerine yardımcı olur. Kızları yüzünden servetini kaybeden Goriot Baba, onlardan yüz görmeyince Madam Vaquer'in (Madam Voker) pansiyonunda günlerini geçirmek zorunda kalır. Pansiyonda hukuk ögrencisi olan Eugene de Restignac (Öjen dö Restinyak) ile tıp öğrenimi yapan Bianchon (Biyanson) adında iki genç vardır. Bunlar gerektiğinde Goriot Baba'ya bakarlar. Bir gün Goriot Baba, hasta düşer; kızlarını bir daha görmek ister: Eugene, onun bu isteğini kızlarına iletir. Anastasie son dakikada yetişir ama, babası onu tanıyacak halde değildir. Bir gün sonra, Goriot Baba, yoksullar mezarlığına gömülmek üzere götürülürken, cenaze alayını damatları Retaud (Röto) kontu ile Nucengen (Nüsenjan) baronu'nun armalarına taşıyan boy arabalar izler.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 

Bu Sayfa Şunlarla Da İlgili Olabilir

  • goriot baba turkce pdf (09 Nisan 2015)
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Ek Fiil (Ek Eylem)     Akdeniz     Açıkoturum     Karşıtlık Bildiren Cümleler     R Sözlüğü (Deyim)     Ahmet Mithat Efendi     Halide Edip Adıvar     Memduh Şevket Esendal     Goriot Baba     Milli Edebiyatta Şiir     Fakir Baykurt     Az Gittik Uz Gittik     Sokakta     Zeytindağı     U-Ü Sözlüğü (Deyim)     TAAŞŞUK-U TALAT ve FITNAT     Fatih Harbiye     Bu Ülke     Çankaya     Aşık Edebiyatı Özellikleri     Hoca Dehhani     Kesme İşareti     Çocuk Şiirleri     Garip Akımı (Birinci yeniciler)     Drina Köprüsü     Howard Pyle     Makale     Kelile ve Dimne     Şamatalı Köy     Gogol     Nabizade Nazım     Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz     Miskinler Tekkesi     Basit Cümle     Fuzuli     Memleket Hikayeleri     Koşul Sonuç Cümlesi     Dokuzuncu Hariciye Koğuşu     İsim (Ad) Kökleri     Birinci Dönem Tanzimat Edebiyatı     Destanlar     Sait Faikin Hikayeciliği     Türkçenin Sırları     Özne Eksikliği     Deyimler     İsimden İsim Yapan Ekler     İnsan Ne İle Yaşar     Sol Ayağım     Atasözleri     Mor Salkımlı Ev     Onlar da İnsandı     İsmin Yönelme Durumu     Mecaz Anlam     Necip Fazıl Kısakürek     Kaynaştırma Harfleri (Kaynaştırma Sesleri)     Masal Nedir     Mevlananın Mesnevisi     Anadolu Notları     Divan Şiiri     İkinci Yeniciler     Boğaziçi Şıngır Mıngır     Ek Yanlışlığı     Cemo     Safahat     Köroğlu     Şeyhi     Ülkemin Efsaneleri     Değirmenden Mektuplar     İnci     Mumcunun Faresi     Kuyucaklı Yusuf     Paragrafta Ana Düşünce (Anafikir)     Sıra Noktalar     Bilmeceler     Forum     Damla Damla     Gustave Flaubert     Nedim     Açıklama İlişkisi     Mürebbiye     Baki     Kendi Gök Kubbemiz     Ömer Seyfettin     Bahaeddin Özkişi     Fecr-İ Ati Edebiyatı     T Sözlüğü (Deyim)     Şermin     Faust     Türküler     Maniler     Sahnenin Dışındakiler     Yankılı Kayalar     Şeyh Galip     Paragrafta Konu     İntibah     Tırnak İşareti     Divan Edebiyatı Özellikleri     Süleyman Çelebi     Ali Şir Nevai     Anlamca Çelişen Cümleler    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler